Gökten Yağan Kar, İlahi Rahmet ve Nankörlük!

2017-03-19 00:15:00

Gökten Yağan Kar, İlahi Rahmet ve Nankörlük!

Kışın kar yağdığında bazı şükürsüzler birtakım ifadeler kullanmakta, kendilerinin halkı bilgilendirdiklerini zannetmekte ve “Kara kış yurdu esir aldı”, “Kar esareti”, “Kar yüzünden bitmeyen çile” vb. söylemlerle kar hakkında ileri geri konuşmakta, karın sağladığı binlerce faydayı göz ardı eden abuk sabuk sözler söylemektedirler.

Oysa böyle haberler yapmak, halkı yanlış yönlendirmek ve onları şükürsüzlüğe sevk etmek doğru değildir. Bu, nankörlüktür, verilen nimetlerin kadrini kıymetini bilmemektir. Bu tür haberlere itibar etmek ve değer vermek ise ayrı bir felakettir. Kişinin Allah’tan uzaklaşmasına sebebiyettir.

Bir mümin, kar yağdığını görünce tefekkür etmek, yağan bu karın toprağı besleyen ilâhî bir rahmet olduğunu bilmek ve ona göre hareket etmek zorundadır.

Bir mümin karın, tabiatın üstünü yorgan gibi kaplayarak her türlü çirkinliğin üzerini örten ve insana masumiyetin güzelliğini hatırlatan ilâhî bir rahmet olduğunu bilmek ve buna şükretmek zorundadır.

Bir mümin karın, mezarın üzerine atılan toprak misali yeryüzünü kapladığını ve insana öleceğini hatırlatan ilâhî bir rahmet olduğunu bilmek ve buna şükretmek zorundadır.

Bir mümin karın, her biri farklı tanecikleriyle yolları kapladığında insana onun üzerinde yürürken dikkat edip düşmemesi gerektiğini öğreten, aynı şekilde günaha bulaşmamak için attığı her adıma dikkat etmesi gerektiğini hatırlatan ilâhî bir rahmet olduğunu bilmek ve buna şükretmek zorundadır.

Bir mümin karda düşe kalka yürürken, soğuktan üşüyen ellerini ovuştururken, karın insana zorluklara sabretmesi gerektiğini öğreten ilâhî bir rahmet olduğunu bilmek ve buna şükretmek zorundadır.

Sonuç olarak, kar ibret almasını bilinler için ilâhî bir rahmet ve berekettir. Yeryüzüne ve insanlara sayısız faydaları vardır. Kar yağdığında buna şükretmek yerine nankörce ifadeler kullanmak müslümana yakışmayan bir tutumdur. Bu yanlışa düşenlerin derhal tövbe etmeleri kendi yararlarına olacaktır. Zira nimetlere şükretmek nimetlerin artmasına vesile olurken nankörlük ise bereketsizliğe ve huzursuzluğa yol açacaktır. (17.03.2017)

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Emin SEYHAN                     

Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi

 

64
0
0
Yorum Yaz